2000 Tábor Kožlany

JAVORNÍK

Stoletá historie nás zavádí do Jizerských hor v době Rakouska-Uherska, kdy již vykazují značnou aktivitu různé české spolky. Vysokoškolák Radan se vrátil na prázdniny domů, do hájenky k rodičům. Posléze v lesích narazil na skupinu studentů – čundráků. S nimi pak prožil řadu dobrodružství nejen na české, ale i na polské straně hranice. Střetli se s německými pašeráky a jejich chlebodárci. Samozřejmě, že v závěru se prosadili naši borci a dokonce objevili i poklad nedozírné historické ceny.

Termín konání: 23. 7. – 5. 8. 2000
Počet účastníků: 47 dětí, 9 vedoucích

Vedoucí a funkce: Jaroslav Sauer st., Jaroslav Luňák, Vítek Slabyhoud, Pavel Slabyhoud, Tomáš Zýka, Martina, Pavla Slabyhoudová, Jiřina Slabyhoudová, Šárka.

Družiny a družináři:

KOŘÍNCI Kateřina Vildová
JESKYŇKY Filip Nový
SKALNIČKY Jaroslav Sauer ml.

Etapovku vyhráli: Nedochovalo se
Družiny vyhráli: Nedochovalo se
Jednotlivci: Nikola Loukotová a Jaroslav Sauer ml.
Simpaťáci: Kateřina Vildová, Jaroslav Sauer ml.

Skupinové foto účastníků tábora.

MOTTO: Zajímavý byl asi dosti boj o poklad samý. Nejdříve si Kořínkové svůj azimut spálí, pak vás zblbla střelka přesná, to když stožár táhne magnetické siločáry, každý kov přec stáhne!.

Do historie vstoupilo:

Jára Sauer, zvaný Chroustal či José vyhrál co se dalo.
Franta Prášil byl jmenován doživotním „Ohnívákem“ neboť se precizním způsobem staral o poradní či táborové ohně.
Nováka po několika dnech pobytu nic lepšího nenapadlo než vyzkoušet ostří svého kapesního nože na podlážce nového stanu, ve kterém spal. Aby to vše zvýraznil, tak se pro jistotu ještě zhoupnul na střešní konstrukci, kterou prolomil. Náča měl z toho málem infarkt a do Ugandy pro uklidnění, než byl seznámen s Novákovým dílem, bylo nalito notné množství fernetu. I tak ho potom museli všichni vedoucí křísit.
A ještě jednou Novák. Za trest dostal nasbírat plný kýbl šišek do kuchyně. Odvážný a šikovný chlapec sbíral u záchodů. Kde žádné šišky nebyly. Uganda to vida, poslal milého Nováka za potok (myslel tím jižní špičku lesa). Chytrý chlapec překročil potok proti kuchyni a jal se sbírat šišky na posekaném poli. Když to uviděl Náča podivil se aktivitě jeho a zeptal se „co že tam dělá“ Odpověď jasná – „sbírám šišky“, „a kdo tě tam poslal?“
„No přeci ten STARÝ PÁN, CO SEM VOZÍ TU VODU“!!!

Stručný průběh tábora:

První informace o etapovce se linulo ze skály – jako by tajemný duch tam hovořil. Záhy po večerce vypukla 1. etapa
Při serfování poprvé v životě Docent zvedl plachtu z vody – to bylo řečí!!!
Svojí rychlostí se několikráte blýskl Honza Krejza.
Úraz na Mravenčích skálách – Lukáš Findrich dostal padajícím kamenem do hlavy a do tábora přišel s bílým turbanem.
Výlet přes Holubí vrch do Čisté, dál k hájence v Šípském lese, do Břežan na hřbitov a přes Angerbach zpět do tábora.
Při orientačním běhu se ztratil Petr Benhák, ale rychlá záchranná akce ho objevila sedícího na Pahorku nevědoucího kam se má vydat.
O vítězích v družinách rozhodovaly kvality malých dětí.

Věřte, že právě zde, na táboře, je počátek i vašich úspěchů. Právě odsud vyjeli naši borci do světa ukázat, že i my něco umíme a také díky tomuto táboru o nás ví hodně lidí naší vlasti.
Vždyť i zde se rodila tolik úspěšná hromadná skladba pro žactvo ČASPV naší autorské trojice Jana, Jiřka, Náča „Na vzduchu“ s červenými padáky.
Kožlany to už je pojem – je to víc než letní stanový tábor.

Tlupa vedoucích tančící radostí nad tím, že si děti již brzy přeberou jejich zákoní zástupci.